Mindfulness Polska
Mindfulness Polska
Wróć

Patronaty

Mindfulness Żyj tu i teraz.
Gill Hasson


“Książkę <<Mindfulness Żyj tu i teraz. Praktyka uważności dla każdego>> dostałam od cudownej trenerki uważności Agnieszki Guzickiej, osobie, która pokazała mi czym jest uważność i jak można wdrożyć ją w życie codzienne.”

Ponieważ od  jakiegoś czasu pogłębiam wiedzę związaną z  Medycyną Żywienia wiem jak bardzo ważne jest zdrowie fizyczne, ale i duchowe i wiem, że jedno bez drugiego nie da mi pełnego zdrowia. Aby cieszyć się pełnią zdrowia i mieć dużo energii na co dzień potrzebna jest harmonia. Tutaj nie chodzi tylko o medytację, ale o styl życia, obranie pewnych strategii, które będą receptą na wiele problemów z którymi się zmagamy, a często sobie nie radzimy. W życiu jest tak, że ciągle o czymś myślimy, gdzieś pędzimy, żyjemy daleko od siebie. Codziennie doznajemy stanów napięć i stresu, które wyniszczają powoli nasze ciało, pozbawiają nas odporności, a przecież przewlekły stres równoznaczny jest z chorobami.  Stały niepokój, gonitwa, presja prowadzą do zaburzeń hormonalnych, lękowych i w konsekwencji do depresji. Uważność jest czymś ogromnie ważnym, dlatego, że pozwala opanować niezdrowe nawyki, uczy skupienia, pozbawia stresu, depresji, nerwicy, problemów somatycznych, uspokaja ciało. Aby poczuć się szczęśliwym potrzebujemy prostych rzeczy, a wystarczy poczuć wdzięczność, docenić chwilę obecną ‘’tu i teraz’’, żyć w danej chwili. Żyjąc teraz nie marnujesz ani jednej chwili, która jest ci dana. Taką chwilę należy docenić.

Na co ja obecnie zwracam uwagę po przeczytaniu tej książki przedstawię w punktach:

1. Nie przejmować się drobiazgami.

2. Być jedno-, a nie wielozadaniowym .

3. Wykonywać każde zadanie uważnie, będąc tu i teraz.

4. Wyłączyć ‘autopilot’.

5. Wybaczać, ponieważ to pozwoli mi uwolnić się od niepotrzebnych myśli, czy cierpienia.

6. Nie analizować, nie oceniać godzinami.

7. Oddychać spokojnie i głęboko, gdyż oddech uspokaja ciało, ma pozytywny wpływ na układ nerwowy człowieka.

8. Uważność to powrót do dzieciństwa.


A więc uważność i wdzięczność może dla wielu osób okazać się lekiem na wiele chorób, czy problemów życiowych. Uważność może działać zbawiennie na psychikę, tak jak zdrowa dieta i ruch. Pomoże kiedy nieustannie się zamartwiasz, denerwujesz, irytujesz, nie potrafisz się skoncentrować , masz problemy z oddychaniem, kontaktach z ludźmi. Praktycznie każdy powinien w swoim życiu spróbować krótkiego treningu uważności. Jestem pewna, że uważność może okazać się sposobem na spokój ducha. 

Praktykując uważność wspólnie z wdzięcznością można poczuć się lepiej we wszystkich obszarach życia, bo przecież życie warte jest przeżycia”.


Anna Piekarczyk

“Książkę  Gill Hasson <<Mindfulness Żyj tu i teraz>> przeczytałam dwa miesiące po ukończeniu warsztatów MBSR”

Była to pierwsza książka w moich rękach na ten temat i byłam jej bardzo ciekawa. Gill Hasson przedstawia nam „Uważność” w sposób bardzo prosty, bliski życiu codziennemu współczesnego człowieka. W pierwszej części książki tłumaczy ona ogólne zasady uważności: na czym polega uważność, dlaczego może być nam przydatna w życiu, co oznacza uważne myślenie, czucie i działanie. Autorka używa bardzo przystępnego języka, podaje przykłady i ćwiczenia, które ułatwiają czytelnikowi zrozumienie zasad uważności. Druga część stanowi poradnik jak zachowywać się uważnie w konkretnych, trudnych sytuacjach życiowych, jak budować poczucie własnej wartości, jak się motywować i jak uważnie układać relacje z innymi. Dla mnie osobiście ta część była trudniejsza do zapamiętania, ale może nie to było zamierzeniem autorki.Zapewne wystarczy, gdy czytelnik wybierze jeden obszar, dotyczący jego życia i spróbuje podążyć za wskazówkami autorki. Książkę „Mindfulness Żyj Tu i Teraz” polecam wszystkim zainteresowanym uważnością, zarówno tym, którzy nic jeszcze na jej temat nie wiedzą, jak i tym, którzy już praktykują.

Uważam jednak, że nie zastąpi ona udziału w warsztatach MBSR. Warsztaty  prowadzą uczestników przez szereg ćwiczeń w grupie i wymuszają 8 tygodni codziennej praktyki. Bez tego może być bardzo trudno poczuć, czym na prawdę jest uważność”. 

Alice

“Książka Gill Harrison <<Mindfulness Żyj tu i teraz>> to świetna propozycja dla tych, którzy rozpoczęli już swoją przygodę w uważnością”

W sposób bardzo jasny i przejrzysty przedstawia najważniejsze, a zarazem najprostsze aspekty związane z nieformalną praktyką mindfulness. To jedna z tych pozycji, które ja osobiście nazywam interaktywnymi. Nie tylko dzięki ćwiczeniom w niej zawartych, lecz także dzięki temu, że jej treść jest po prostu praktyczna i przy naprawdę niewielkim wkładzie własnym, łatwo możemy wprowadzić ją w życie. Jest ona uporządkowanym zbiorem praktyk nieformalnych. Przybliża nam również naturę tego, co w moim odczuciu dominuje w naszym życiu, a na co czasem nie zwracamy uwagi. Nasze myśli, uczucia, czy tak często pomijane emocje, które były, są i będą. Pomaga nam również zrozumieć, że wcale nie musimy z tym walczyć, wystarczy, żebyśmy byli „Tu i Teraz”.

Samą książkę czyta się bardzo lekko i przyjemnie. Teks jest spójny i zwarty, a zawarte w środku cytaty są wisienką na torcie. To świetny dowód na to, jak wielu ludzi mniej czy bardziej nam znanych, praktykowała, bądź praktykuje życie w teraźniejszości. Tylko tyle i aż tyle. Jeśli jednak dołożymy do tego wdzięczność wobec samych siebie, na którą autorka zwraca szczególną uwagę, umysł początkującego, akceptację, odpuszczenie sobie życie w przeszłości i wybieganie w przyszłość, możemy zauważyć nowych siebie, jakby spokojniejszych, szczęśliwszych i w pełni świadomych, że żyjemy.

Kamil Tomaszewski

A jakby to było dla Ciebie zacząć żyć, nie przegapiając chwil życia? Książka Gill Hasson może być pięknym wsparciem w tej przygodzie życia Wróć
Szanowny Użytkowniku,
Zanim zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie przez nas Twoich danych osobowych - więcej na temat RODO i naszej polityki prywatności.
Jeśli akceptujesz powyższe - kliknij - ZGADZAM SIĘ
Możesz też odmówić zgody - prosimy wówczas o opuszczenie naszej strony.
DZWONECZEK UWAŻNOŚCI
Dzwoneczek Uważności to newsletter, w którym chcemy dzielić się z Tobą tym co nas inspiruje oraz zachwyca w mindfulness - uważności. Pojawia się nieregularnie. Jeżeli chciałabyś/chciałbyś go otrzymywać zapisz się podając swój adres mailowy.
KONTAKT@MINDFULNESSPOLSKA.PL
TEL: +48 606 699 106
BĄDŹMY W KONTAKCIE
ZOSTAW WIADOMOŚĆ
Zostaw wiadomość a odpiszemy najszybciej jak to będzie możliwe. Dziękujemy
* pola wymagane
Do góry